Vranské jezero - 3,4 Km. Rybaření

29.03.2020

Přírodní rezervace Vranské jezero je svou rozlohou (30 km2) největším přírodním a sladkovodním jezerem v Chorvatsku. Vzniklo zaplavením krasového pole podzemními vodami (kryptodeprese). To znamená, že hladina jezera je nad úrovní moře a dno pod jeho úrovní.

Jezero je odděleno od moře úzkým vyvýšeným pruhem pevniny - šíjí, která má 13 km. S mořem je spojeno asi 800 metrů dlouhým průplavem Prosika, část vod odtéká i přírodními podzemními cestami do Pirovackého zálivu (Pirovački zaljev).

Je hluboké 2 až 6 metrů, 14 km dlouhé a v průměru asi 2 km široké. Vranské jezero je situováno při jadranské magistrále zhruba na půl cesty mezi historickými městy Zadar a Šibenik.

Nejvhodnější přístup do jezera je z letoviska Pakoštane nebo z městečka Vrana ve vnitrozemí. Poblíž leží také oblíbené letovisko Biograd na Moru.

Na bažinatých březích jezera hnízdí spousta nejrůznějších vodních ptáků. Cestovní kanceláře sem pořádají pozorování ptáků - birdwatching a vyjížďky na člunech s odborným doprovodem. Účastníci se dostanou na člunech hluboko do bažin, kde mohou ptáky pozorovat a fotografovat. V severozápadní části jezera je ornitologická rezervace o rozloze 8,83 km2.

Místní restaurace jsou vyhlášené svými specialitami ze sumců, úhořů a dalších druhů ryb.

Milovníci rybaření si tu přijdou na své, protože v této brakické vodě žijí jak mořské tak sladkovodní ryby. Mezi nejznámější patří kapr, štika, sumec nebo úhoř. Jen s výjimkou území ornitologické rezervace lze chytat ryby na jezeře i ze břehu celoročně. V místní turistické kanceláři či v kanceláři turistického sdružení je možnost si pronajmout loďku a zakoupit rybářské lístky. Na jeden den či delší dobu.